Penzion Jilem je stará kamenná chalupa nacházející se v malé obci Jilem, která leží jeden kilometr od města Studená na Českomoravské vrchovině. Její nejvyšší hora, Javořice, se tyčí deset kilometrů daleko. Chalupa byla kompletně zrekonstruována. Leží na pozemmku 3500 m2. Nabízí ubytování pro dvacet osob včetně třech přistýlek. Její okolí nabízí mnoho cílů vašich výletů, ať už do různých koutů tajemné České Kanady, tak do okolních měst, jako jsou SlavoniceTelčDačiceJinřichův Hradec.

Usedlost má uzavřený dvůr, na kterém budete mít naprosté soukromí. Je na něm zastřešené posezení s kamenným krbem umožňující grilování selete, které vám rádi zajistíme. Koupat se můžete v bazénu s pískovou filtrací. Vaše děti se vyřádí na hřišti s horolezeckou stěnou, skluzavkou, houpačkami a šplhacím lanem. Pod hrací veží je zakrývatelné pískoviště. Ve vydlážděné stodole si můžete zahrát stolní tenis (ping-pong) nebo se trefovat šipkami do elektronického terče. Na zahradě si můžete zahrát badminton nebo si užít čaj v originální přírodní čajovně, která byla publikovaná v několika architektonických časopisech.

V kamenném krbu, v uzavřeném dvoře, můžete mimo grilování selete, také grilovat steaky na kameni / roštu nebo opékat špekáčky na opékacích jehlích. A k tomu všemu Vám rádi zapůjčíme výčepní zařízení.

V blízkém okolí najdete mnoho zajímavých míst na výlety.

Chcete-li přírodu pozorovat pohodlnějším způsobem

doporučujeme výlet úzkorozchodnou železnicí z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice.

Z památek stojí rozhodně za návštěvu hrady Landštějn a Roštejn, město Telč, jehož historické jádro města patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na Moravě a v roce 1992 bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V místním klubu Mexx se každý pátek konají velké známé diskotéky.

Dačicích byla vynalezena kostka cukru.

Jindřichově Hradci můžete, kromě rozlehlého zámku, navštívit místní muzeum s největším lidovým mechanickým betlémem na světě.

Velkolepý betlém, který jeho tvůrce Tomáš Krýza vytvářel více než šedesát let a je zapsán v Guinnessově knize rekordů. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje.

V sousedství muzea je v bývalé jezuitské koleji Národní muzeum fotografie s množstvím zajímavých výstav nebo Kostel Nanebevzetí Panny Marie s přístupnou vyhlídkovou věží. Nedaleko leží legendární zámek Červená Lhota známý z mnoha českých pohádek. Ve Slavonicích doporučujeme navštívit legendární “sklepáckou” restauraci Besídka nebo si můžete namalovat vlastní hrnek v nedaleké Maříži. Na zámku v Žirovnici se nachází zajímavé muzeum Perleti. Ve Stráži nad Nežárkou je na místním zámku, kromě stálé expozice Emy Destinnové také zajímavý celoroční tématický program. Přímo v obci Jilem si můžete pronajmout kvalitní tenisový kurt za 100 Kč na hodinu nebo navštívit místní restauraci Jilemská hospůdka. Nákupování je možné v 1km vzdáleném městečku Studená s legendárním komínem z filmu Postřižiny.